Niewiele osób ma świadomość, że wśród dobrze znanych nam specjalistów, takich jak kardiolodzy, pulmonolodzy, interniści, diabetolodzy czy podolodzy, istnieje jeszcze profesja trychologa. Jeśli bezskutecznie walczysz z problemem wypadania włosów, wizyta u specjalisty od zmian na skórze głowy oraz nadmiernego wypadania włosów może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Czym dokładnie zajmuje się trycholog i kiedy warto się do niego udać na wizytę?

Kim jest trycholog i czym się zajmuje?

Choć bez wątpienia można zaliczyć trychologa do grona specjalistów, to należy jednak pamiętać, że nie jest on lekarzem, ponieważ zajmuje się wyłącznie problemami związanymi ze skórą głowy oraz włosami. To, co różni go od lekarzy, to fakt, że prowadzi on pacjentów, którzy posiadają jakiekolwiek inne problemy zdrowotne, w tym także schorzeniami skórnymi występującymi na innych częściach ciała. Trycholog (Kraków, Warszawa czy Poznań – tam można znaleźć naprawdę dobrych specjalistów) posiada oczywiście specjalistyczną wiedzę i umiejętności, a także najczęściej doświadczenie, które pozwala mu na profesjonalne pomaganie ludziom.

W kompetencji trychologa leży szereg zadań związanych ze zdrowiem skóry głowy oraz włosów. Do najważniejszych należy dokładna analiza stanu skóry głowy oraz cebulek włosów, możliwych schorzeń skóry głowy, takich jak m.in. łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy czy łuszczyca oraz szczegółowe ustalenie przyczyn wypadania i zahamowania wzrostu włosów. Każda wizyta powinna zakończyć się diagnozą oraz odpowiednim dobraniem indywidualnego planu leczenia i sposobu pielęgnacji włosów.

Kiedy należy udać się do trychologa?

Cienkie, słabe i wypadające włosy, zaczerwienienie skóry głowy, krostki, suche płatki łupieżu, zbyt szybko przetłuszczające się włosy, zahamowanie wzrostu włosów – to najczęstsze objawy świadczące o tym, że niezbędna jest szybka interwencja specjalisty. Również, gdy zaobserwujemy u siebie problem ze swędzącą skórą głowy lub uczuciem mocnego jej ściągnięcia, powinniśmy poważnie zastanowić się nad wizytą u trygologa.

Takie objawy świadczą najczęściej o niewłaściwej pielęgnacji włosów, problemach hormonalnych, nieprawidłowej diecie czy przewlekłym stresie. Ważne jest jednak nie tylko wyeliminowanie źródła, które przyczynia się do powstałych problemów, ale także kompleksowe leczenie i odpowiednia pielęgnacja skóry głowy oraz włosów – do tego niezbędny będzie trycholog (Kraków, Warszawa czy Poznań – tam można znaleźć naprawdę dobrych specjalistów).

Trycholog – ile razy należy go odwiedzić?

Częstość wizyt zależy przede wszystkim od indywidualnego problemu, z którym zgłasza się pacjent, a także indywidualnej ścieżki leczenia. Zdarza się, że przy niewielkich problemach skóry głowy i włosów wystarczy jedna wizyta, czasami trzeba udać się do trychologa przynajmniej kilka razy, w kilkutygodniowych odstępach. Cały proces leczenia powinien zostać szczegółowo przedstawiony i zaplanowany na pierwszej wizycie. Przykładowy cennik firmy gabinetu trychologicznego z Krakowa znajduje się tutaj.

Kiedy należy udać się na wizytę do trychologa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *