Opera czy filharmonia to miejsca, do których większość z nas chadza raczej rzadko, ale czasami mamy ochotę na rozrywkę z kategorii kultury wysokiej, a czasem zmusza nas do tego sytuacja. Wówczas stajemy przed pytaniem – jak ubrać się do opery, okazuje się, że nie jest to wcale takie oczywiste zadanie jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że w zależności od tego czy dany spektakl ma charakter bardziej codzienny czy może odbywa się w charakterze uroczystej gali czy premiery, wówczas strój jest nieco inny. Gale i premiery wymagają bowiem eleganckich strojów i sukni wieczorowych, jeśli są to wydarzenia codzienne należy również ubrać się elegancko, jednak jest to okazja mniej formalna, więc można pozwolić sobie na nieco mniej wyszukane stroje. Na codziennych spektaklach bowiem raczej nie zauważymy pań w sukniach wieczorowych czy panów w smokingach.

W przypadku uroczystych gali i premier idąc do opery czy filharmonii panowie powinni założyć smoking, frak lub surdut, ostatecznie elegancki, czarny garnitur. W tym przypadku strój powinien być kompletny, a więc musi obejmować eleganckie spodnie, marynarkę, kamizelkę, krawat lub muszkę i poszetkę. W przypadku codziennego wyjścia do opery garnitur będzie wystarczającym strojem, do tego wystarczą eleganckie buty, dobrze dobrany pasek (paski na taką okazję można znaleźć na stronie – https://stylowydodatek.pl/37-paski), panowie, którzy nie przepadają za krawatami czy muszkami mogą na tę okazje z nich zrezygnować.

W przypadku strojów dla pań na uroczyste gale koniecznie powinny to być suknie wieczorowe, raczej są to długie suknie w ciemnych kolorach uzupełnione o buty na szpilkach i torebki kopertówki, do opery nie ubieramy sukni z odkrytymi ramionami, a jeśli to robimy konieczne będzie zabranie ze sobą szala, którym okryjemy ramiona. W przypadku bardziej codziennych spektakli wystarczającym strojem będzie spódnica i elegancka bluzka, czy też formalna sukienka, ewentualnie sukienka koktajlowa, ale w ciemnych kolorach. Możemy także pokusić się o stylizację opartą na żakiecie i eleganckich spodniach. Tutaj panie mają większą swobodę, jednak stój nadal powinien pozostawać elegancki. Unikamy jeansów i stylizacji codziennych, bo choć niekiedy na codziennych przedstawieniach zdarzają się goście ubrani w ten sposób, to jednak w operze czy filharmonii należy raczej unikać takich stylizacji, bo robią one wrażenie niedopasowania do miejsca , a przecież chcemy czuć się dobrze w eleganckim otoczeniu.

Jak się ubrać do opery?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *