Keramzyt jest takim materiałem, który ma wszechstronne zastosowanie. Warto jednak przede wszystkim podkreślić fakt, że jest to kruszywo mineralne o całkowicie naturalnym pochodzeniu. Wytwarza się je poprzez proces wypalania skały w temperaturze ponad tysiąca stopni. Z dużych bloków skalnych powstają w taki właśnie sposób kulki, które mają brązowy kolor oraz charakterystyczną, porowatą strukturę. Już bezpośrednio po wzięciu jednej z takich kulek do ręki możemy zaobserwować, że keramzyt jest materiałem bardzo lekkim. W zależności od zastosowania, keramzyt może być wykorzystywany w budownictwie, ale też znajduje zastosowanie w naszych ogrodach, a także przy uprawie roślin domowych.

Gdzie i w jaki sposób można zastosować keramzyt ogrodniczy?

– Kulki keramzytu o odpowiedniej frakcji można dodawać do podłoża, w którym sadzimy nasze rośliny. Warto to robić ze względu na to, że bardzo dobrze rozluźnia on glebę i ją napowietrza. Co za tym idzie- korzenie roślin, które sadzimy w takiej glebie mają znacznie łatwiejszy dostęp do tlenu. Dzięki temu mogą one szybciej i lepiej się rozwijać. To, czym jest keramzyt ogrodniczy można sprawdzić na stronie https://leca.pl/produkty/inne-zastosowania/lecar-keramzyt-ogrodniczy-l/.

– Kolejnym, bardzo istotnym zastosowaniem keramzytu w ogrodzie jest możliwość wykonania z niego warstwy drenażowej. W gruncie w naszych ogrodach można to zrobić tak samo, jak w donicach z roślinami domowymi- należy utworzyć z keramzytu odpowiednio grubą warstwę na spodzie, która ułatwi odpływ wody z gruntu. Dzięki takiemu zabiegowi możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo gnicia roślin, które chcemy w danym miejscu uprawiać.

Keramzyt ogrodniczy może być także z powodzeniem stosowany do upraw hydroponicznych, czyli takich, w których pełni funkcję substratu. W tym kontekście trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że należy go uprzednio odpylić. W przeciwnym razie będzie on stale podnosił ph pożywki, w której rośliny będą rosły, a bardzo wiele roślin preferuje raczej ph o lekko kwaśnym odczynie.

W jaki sposób używać keramzytu w ogrodzie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *