Bardzo często mówi się o tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Najlepiej, aby było nie tylko smaczne, ale i aby dodawało nam energii na cały poranek. Ogromnym błędem jest pomijanie śniadania, co zdarza się wielu osobom, które o poranku wychodzą z domu w pośpiechu- dzięki temu, że zarezerwujemy sobie na nie czas, nasz metabolizm może funkcjonować dużo lepiej. Co jeść na śniadanie, aby mieć energię do działania, ale jednocześnie też nie czuć się ociężale?
Jeśli pieczywo to najlepiej ciemne lub pełnoziarniste
Jedną z najoczywistszych odpowiedzi na pytanie o zdrowe śniadania jest danie w formie kanapki. Po takie śniadanie sięga wielu z nas. I tutaj, aby rzeczywiście był to zdrowy i wartościowy posiłek, warto szczególną uwagę zwrócić na to, jakie wybieramy pieczywo. Od białych bułek pszennych znacznie zdrowsze będą bułki grahamki lub ogólnie rzecz biorąc pieczywo ciemne, które ma w sobie znacznie więcej błonnika pokarmowego. Takie pieczywo będzie też dostarczać nam węglowodanów złożonych, które powoli, stopniowo dodają nam energii. Istnieje mnóstwo ciekawych dodatków do pieczywa, z których możemy skorzystać. Może to być chuda szybka, ser żółty lub biały czy choćby pyszny dżem.
A może produkty mleczne okażą się strzałem w dziesiątkę?
Owsianka, jogurt lub też kefir to bardzo dobry wybór na początek dnia. Sięgając po jogurty warto postawić na te naturalne, a dodatki do niego można już wybierać wedle własnych upodobań smakowych. Czytając etykiety jogurtów zawsze zwracajmy uwagę na zwartość cukru, warto też sprawdzić, czy dany jogurt posiada żywe kultury bakterii wspomagające pracę układu pokarmowego.
Przede wszystkim, zdrowe przepisy na śniadania zawierają wersję ze świeżymi, sezonowymi owocami. Mogą to być maliny, truskawki, borówki, a nawet mango czy papaja, jeśli lubimy owoce egzotyczne. W zimowych miesiącach możemy wybierać jako dodatek różnego rodzaju owoce suszone lub bakalie. Orzechy, ziarna słonecznika czy pestki dyni są bardzo wartościowe, gdyż między innymi wspierają pracę naszego mózgu. Doskonałym dodatkiem jest też granola, a także prawdziwy miód. Jak więc widać- mamy tutaj spore pole do popisu w kwestii produktów mlecznych, które mogą zawitać do nas o poranku.
Warzywa w roli głównej
Warzywa są zarówno smaczne, zdrowe jak i niskokaloryczne. W wersji śniadaniowej możemy pokusić się o sałatkę z pomidorów z oliwą, cebulą i szczypiorkiem. Jeśli natomiast lubimy o poranku zjeść porządną kanapkę- dobrze jest wzbogacić ją ogórkiem, sałatą czy papryką.
Wsparcie przy układaniu jadłospisów
Przede wszystkim, zdrowe śniadania to propozycje posiłków zróżnicowanych, gdzie będziemy mogli dostarczyć organizmowi wielu różnych witamin i minerałów. Jeśli mamy problem z samodzielnym komponowaniem posiłków, nie mamy na to pomysłu lub czasu- warto wesprzeć się pomocą dietetyka. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymamy wartościowe wskazówki odnośnie tego co i kiedy jeść, aby po prostu czuć się dobrze- nie podjadać pomiędzy posiłkami, nie odczuwać ciągłego głodu, ale i się nie przejadać.
Umów się na wizytę u dietetyka jeszcze dziś https://projektzdrowie.info/!