Rentgen zębów to najpopularniejsze badanie wykonywane w ramach wizyt u dentysty. Jest ono bezbolesne i stosunkowo nieinwazyjne i stanowi absolutną podstawę przy leczeniu. RTG zęba może bowiem pokazać wszystko to, czego nie widać gołym okiem. Odpowiednio przeprowadzone badanie to także możliwość oceny kości szczęki i żuchwy oraz wykrycia stanów zapalnych czy też zmian nowotworowych. Całe badanie jest bardzo proste i bezpieczne dla zdrowia, dzięki czemu chętnie wykorzystują je wszyscy stomatolodzy. W poniższym artykule kilka słów o rentgenie stomatologicznym.

Na czym polega rentgen stomatologiczny?

RTG zęba to nic innego jak badanie radiologiczne pozwalające na ocenienie stanu uzębienia, a także całej szczęki. W zależności od podejrzanego schorzenia lekarz może zlecić jeden z dwóch rodzajów tego badania. Otrzymujemy w ten sposób bardzo dokładny obraz jednego lub kilku zębów. Jeśli jednak potrzebny jest całościowy obraz szczęki, to wykonuje się tak zwany pantomograficzny rentgen zębów. Jest to mniej dokładne badanie, lecz pozwala całościowo ocenić stan uzębienia, a także położenie poszczególnych zębów względem siebie. Cały obraz uzyskuje się poprzez naświetlenie obszaru promieniami X, które w zależności od tkanek są w różnym stopniu wchłaniane, co daje wyraźny obraz końcowy. 

RTG zęba – jak wygląda i ile trwa badanie?

Prześwietlenie zębów trwa kilka minut. Jest przy tym całkowicie bezbolesne. Pacjent zakłada na siebie fartuch chroniący go przed napromieniowaniem, a cały proces wykonuje się na siedząco lub stojąca. Badanie polega na zagryzieniu specjalnego uchwytu, umieszczeniu głowy w odpowiedniej pozycji i nieporuszaniu się przez dosłownie chwilę. Urządzenie porusza się wokół głowy, tworząc całościowy obraz całego układu szczęki i interesującego lekarza obszaru. 

Prześwietlenie zębów – jak się przygotować?

Największą zaletą rentgena zębów jest to, że nie wymaga ono żadnego przygotowania. Można je zrobić o dowolnej porze dnia po lub przed posiłkiem. RTG zębów wymaga tylko ściągnięcie wszelkich metalowych ozdób z szyi, uszu i twarzy. Chodzi tu oczywiście o wisiorki i kolczyki, które mogą wpłynąć na otrzymany obraz. 

Kiedy należy zrobić rentgen zębów?

Prześwietlenie zębów wykonuje się zwykle na polecenie lekarza, kiedy pojawia się problem z uzębieniem w postaci bólu lub innych niepokojących objawów. Badanie to przydaje się także przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego, jeżeli nie jesteśmy pod stałą kontrolą dentysty. RTG zębów pozwala bowiem zajrzeć do ich wnętrza, gdzie mogą dziać się procesy próchniczne mimo pozornie dobrego wyglądu zęba. Rentgen stomatologiczny to także podstawa przy założeniu aparatu ortodontycznego, implantów, czy też przed rozpoczęciem leczenia protetycznego. 

Czy RTG zęba jest bezpieczne?

Mała dawka promieniowania nie stwarza żadnego zagrożenia zdrowia. Z tego powodu RTG zębów wykonuje się także u dzieci, jednak tutaj dba się o to, by dawki były mniejsze. Jedynym przeciwskazaniem do wykonania prześwietlenia jest ciąża. W takim wypadku rentgen stomatologiczny wykonuje się tylko wtedy, gdy jest naprawdę konieczny. Podczas badania dba się wtedy o odpowiednie zasłonięcie brzucha przed promieniowaniem.

Jak wygląda RTG zęba? Kilka słów o rentgenie stomatologicznym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *